Klaster lubi ambient - prezentacje w Kaliszu

Po ambientowych spotkaniach w Gorlicach, przyszedł czas na muzykę w Kaliszu. Uatrakcyjniliśmy festiwal prezentacją systemu hi-fi stereo, który już za niespełna miesiąc pokażemy na Audio Video Show w Warszawie.

W dniach 27-28 października br. w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbyła się VI edycja Kalisz Ambient Festiwal. U boku znanych twórców sceny ambient i elektro z kraju i zagranicy zaprezentowały się również lokalne projekty. Pierwszego dnia na scenie Kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki wystąpili: Skinwalk (zespół reprezentujący lokalną scenę), Kafel (zespół Katarzyny Nosowskiej, który powrócił na scenę po 25 latach przerwy), Hati (eksperymentalny duet muzyczny Rafała Iwańskiego i Rafała Kołackiego), oraz Kaelan Mikla (damskie, post punkowego trio z Islandii).

Drugi dzień KAF rozpoczął się od spotkania, obejrzenia prac i rozmowy z Tadeuszem Łuczejko. Następnie, po raz drugi podczas VI edycji KAF usłyszeliśmy Skinwalk. Kolejno po koncercie lokalnej formacji wystąpili: Aquavoice (legendarny projekt ambientowy wspomnianego Tadeusza Łuczejki), Wacław Zimpel (wybitny polski klarnecista). Dwudniowy Festiwal zakończył występ brytyjskiego artysty Robina Rimbauda, który na co dzień występuje pod szyldem Scanner, który uważany jest obecnie za jedną z największych gwiazd współczesnej muzyki elektronicznej na świecie.


W przerwach między koncertami królowała muzyka w winyli za sprawą wspomnianego system audio, który tworzyły firmy: Audiomica Laboratory (przewody audio), Encore Seven (wzmacniacze lampowe Egg-Shell), Avcon (panele akustyczne i kolumny głośnikowe) oraz Shape of Sound (gramofony) oraz VAP (stoliki audio).

Audiomica przedpremierowo zaprezentowała swoje najnowsze modyfikacje kabli z serii Cosequence i Ultra Reference w systemie pokazowym oraz serię Excellence – w gablotach Przewody w tych wariantach będą sukcesywnie wprowadzane do oferty w 2018 roku.

Avcon zaprezentował nowe kolumny o nazwie Nortes. To duże, trójdrożne konstrukcje podłogowe. Obudowy typu bass-refelex wykonane są z wielu formatek wysokogatunkowej sklejki. Wewnątrz znajdują się liczne wzmocnienia usztywniające konstrukcję i minimalizujące ich drgania, wydzielona komora głośnika średniotonowego oraz wysokotonowego. Zakres niskotonowy obsługiwany jest przez głośnik o średnicy 26cm. Zastosowanie takiego przetwornika powoduje niezapomniane wrażenia podczas odsłuchu utworów, w których ten zakres stanowi istotną część. Typowo w naszych konstrukcjach za reprodukcję wysokich tonów odpowiada głośnik wstęgowy.

Egg Shell Za wzmocnienie sygnału w zestawie Polskiego Klastra Audio odpowiadała dzielona amplifikacja firmy Encore Seven w postaci wzmacniaczy lampowych z serii Prestige: phono stage Prestige PS5 (dedykowany wkładkom MM) oraz integra Prestige 12WKT. Model 12WKT jest jedynym w ofercie bielskiego producenta opartym o lampy mocy KT88 (po jednej na kanał – moc 12 W) i został wprowadzony do oferty w 2015 roku. Podczas festiwalu była też możliwość posłuchania najmocniejszego w chwili obecnej wzmacniacza producenta – modelu Prestige 18WSH (po dwie lampy EL34 na kanał).

Shape of Sound, debiut nowego gramofonu i nowych ramion. Gramofon jak zwykle o niebanalnym kształcie, tym razem z ciężkim aluminiowym talerzem i silnikiem zewnętrznym. Ramiona o nowej konstrukcji i klasycznym wzornictwie. W podstawowej wersji montowane jest ramię 10 calowe. Jako opcja będą dostępne ramiona o długościach 12 lub 14 cali i będą to dodatkowe ramiona w które można będzie wyposażyć gramofon. Za główny budulec, również ramion posłużyło.

VAP zaprezentował się ze swoimi znanymi już od lat stolikami modułowymi przeznaczonymi do niezbyt ciężkich (do 30 kg) systemów z drewnianymi blatami.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz